Zdravé starnutie, Zdravie

Prírodná cesta ku kráse: Arganový olej pre pokožku a svaly

Arganový olej sa nazýva aj “malý poklad Maroka” a je zázrakom prírody pre pleť. Je plný vitamínov, antioxidantov a esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú ako elixír pre pokožku. Tento prírodný olej je vyrobený z orechov arganovníka, a jeho účinky na pleť sú ohromujúce. Najvzácnejší je bioarganový olej, lisovaný za studena.

Fakty o arganovom oleji

Arganový olej je zložený prevažne z olejovej kyseliny (45-55%) a linolovej kyseliny (28-36%). Ďalšími mastnými kyselinami sú palmitová kyselina a heptadekánová kyselina. Samozrejme, mastné kyseliny sú v oleji viazané ako triacylglyceridy s glycerolom. Podľa vedeckej literatúry má arganový olej schopnosť chrániť kožnú bariéru a má protizápalové a hojivé účinky.

Arganový olej sa vyrába z jadier Argania spinosa L. Skladá sa z mono-nenasýtených (80 %) a nasýtených (20 %) mastných kyselín. Obsahuje aj polyfenoly, tokoferoly, steroly, skvalén a triterpénové alkoholy. Tradične sa arganový olej využíval pri varení, pri liečbe kožných infekcií a vo výrobkoch starostlivosti o pokožku a vlasy. Denná lokálna aplikácia arganového oleja zlepšuje elasticitu pokožky a hydratáciu pokožky obnovením bariérovej funkcie a schopnosti zadržiavať vodu. Okrem toho poskytuje lokálna aplikácia na pokožku zmäkčujúci a relaxačný účinok, ako aj pomoc pri transdermálnom prieniku látok, ako je napríklad alantoín. Existujú aj práce s vývojom nanoemulzií na báze arganového oleja, ktoré sa testujú na lokálne podávanie protirakovinových liečív.

Arganový olej: Bojovník proti starnutiu a kožným problémom

Ak máte problémy so suchou či podráždenou pokožkou, arganový olej môže byť vaším záchrancom. Jemný olej s protizápalovými vlastnosťami ukľudňuje podráždenú pleť a zároveň hydratuje suché miesta. Vďaka svojej ľahkej konzistencii sa rýchlo absorbuje do kože a nezanecháva mastný pocit. Ak použijete olej lisovaný za studena a v bio kvalite, prirodzený obsah vitamínu E a antioxidantov spoločne spolupôsobia aj proti predčasnému starnutiu pokožky a zlepšujú jej elasticitu.

Ako používať arganový olej? Môžete ho použiť ako 100% olej alebo ho využijete ako zložku kozmetických prípravkov. Naneste niekoľko kvapiek arganového oleja na čistú pleť a jemne ho vmasírujte. Nezabudnite si dopriať aj pár kvapiek na krk a dekolt. Vaša pleť vám za to poďakuje tým najlepším spôsobom – rozžiarí sa mladistvým žiarivým leskom!

A nie je to len o pleti! Arganový olej má úžasný vplyv aj na vaše vlasy a nechtové lôžka. Vaše vlasy budú vďaka nemu lesklejšie a silnejšie. Stačí aplikovať pár kvapiek oleja do vlasov a nechať ho pôsobiť ako hydratačnú masku, potom si vlasy umyť šampónom. Niektorí ľudia nedajú dopustiť na túto kúru a prisahajú, že sa im zlepšila kvalita a hustota vlasov😊.

A ak máte problémy s nechtami a nechtovými lôžkami, vmasírujte olej do nechtov a kože okolo nechtov, aby ste si ich udržali zdravé a krásne.

Hlavné výhody použitia arganového oleja v kozmetike

Arganový olej je obľúbenou a všestrannou zložkou kozmetických prípravkov. Tu sú niektoré z kľúčových výhod:

 1. Hydratácia: Arganový olej je bohatý na esenciálne mastné kyseliny a vitamín E, vďaka čomu je vynikajúcim prírodným zvláčňujúcim prostriedkom. Pomáha hydratovať a vyživovať pokožku, zanecháva ju jemnú, hladkú a dobre hydratovanú.
 2. Účinky proti starnutiu: Arganový olej je plný antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktorých pôsobenie vedie k predčasnému starnutiu. Pravidelné používanie môže znížiť výskyt jemných liniek a vrások, čím podporuje mladistvejší vzhľad.
 3. Hojenie pokožky: Olej má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú upokojiť rôzne kožné stavy, ako je ekzém, psoriáza a akné. Pomáha znížiť začervenanie a podráždenie, čím podporuje rýchlejšie hojenie.
 4. Výhody pre vlasy: Arganový olej je skvelý kondicionér na vlasy, pomáha zlepšovať ich štruktúru, redukuje krepovatenie a dodáva lesk. Dokáže tiež posilniť vlasy, vďaka čomu sú odolnejšie voči poškodeniu a lámaniu.
 5. Starostlivosť o nechty: Olej možno použiť na spevnenie a hydratáciu nechtov a nechtovej pokožky. Pomáha predchádzať lámavosti a podporuje zdravšie a odolnejšie nechty.
 6. Vstrebateľnosť: Ľahko sa vstrebáva do pokožky a vlasov bez zanechania mastných zvyškov, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre širokú škálu kozmetických produktov.
 7. Prírodná látka: Arganový olej získavaný lisovaním za studena je prírodná zložka, ktorá sa v pokožke rozkladá fyziologickými procesmi na mastné kyseliny a glycerol a stáva sa súčasťou kožných vrstiev.
 8. Environmentálna udržateľnosť: Produkcia arganového oleja podporuje trvalo udržateľné postupy a ochranu arganových lesov, ktoré sú kľúčové pre životné prostredie a miestne komunity v Maroku.
 9. Všestrannosť: Arganový olej možno použiť v rôznych kozmetických prípravkoch, vrátane krémov, sér, pleťových vôd, šampónov, kondicionérov a ďalších, čo z neho robí všestrannú zložku, ktorú možno začleniť do mnohých kozmetických produktov.

Celkovo je arganový olej cenený pre svoje hydratačné, hojivé a anti-aging vlastnosti, vďaka čomu je cennou zložkou širokej škály kozmetických produktov. Jeho udržateľná výroba oslovuje aj spotrebiteľov, ktorí hľadajú ekologické a etické možnosti krásy.

Arganový olej vo výžive

Arganový olej je cenený aj pre svoje potenciálne zdravotné prínosy a nutričné vlastnosti. Tu sú niektoré vedecké poznatky, ako sme ich našli vo vedeckej literatúre:

 • Kardiovaskulárne zdravie

Štúdia publikovaná v Journal of Nutritional Biochemistry ukázala, že arganový olej s vysokým obsahom mononenasýtených mastných kyselín a antioxidantov má pozitívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie. Pomohol znížiť hladiny LDL cholesterolu, celkového cholesterolu a triglyceridov v krvi, ktoré sú rizikovými faktormi pre srdcové ochorenia.

 • Antioxidačné vlastnosti

Výskum publikovaný v European Journal of Lipid Science and Technology zdôraznil antioxidačný potenciál arganového oleja. Štúdia ukázala, že arganový olej je bohatý na tokoferoly, karotenoidy a polyfenoly, ktoré môžu pôsobiť ako silné antioxidanty, pomáhajú bojovať proti oxidačnému stresu a znižujú riziko chronických ochorení.

 • Metabolické zdravie

V štúdii publikovanej v International Journal of Molecular Sciences vedci skúmali potenciálne účinky arganového oleja na metabolické zdravie. Štúdia ukázala, že arganový olej by mohol mať pozitívny vplyv na metabolické parametre, vrátane hladín glukózy a lipidových profilov. Zistenia naznačujú, že arganový olej by mohol byť prospešný pre jednotlivcov, ktorí trpia metabolickými poruchami a ochoreniami, ako je cukrovka 2. typu a obezita.

 • Výživové zloženie

Prehľad uverejnený v Nutrition Reviews obsahuje publikované vedecké správy o bioaktívnych zlúčeninách prítomných v panenskom arganovom oleji spolu s ich možnými priaznivými účinkami na ľudské zdravie, čo by mohlo odôvodniť zváženie tohto oleja ako novej funkčnej potraviny.

Mnohé vedecké štúdie demonštrujú potenciálne zdravotné prínosy začlenenia arganového oleja do stravy. Je však nevyhnutné konzumovať arganový olej s mierou a ako súčasť vyváženej stravy. Je treba tiež identifikovať typ oleja, ktorý je vhodný na použitie v kuchyni. Bežné oleje v kozmetickej kvalite nespĺňajú všetky náležitosti na bezpečnú konzumáciu.

Arganový olej a pohybový aparát

Arganový olej si získal uznanie aj vo wellness, masážnom a športovom priemysle. Hoci výskum týchto špecifických aplikácií nemusí byť taký rozsiahly ako v iných oblastiach, existujú dôkazy a neoficiálna podpora jeho pozitívnych účinkov.

Pri masáži

 • Ako masážny olej: Arganový olej sa používa ako nosný olej pri masážnej terapii. Jeho hladká textúra a výborná vsiakavosť z neho robia ideálnu voľbu na masáž. Prirodzené vlastnosti oleja pomáhajú tiež upokojiť a hydratovať pokožku počas masáže, čím umocňujú celkový zážitok.
 • Relaxácia: Jemná oriešková aróma arganového oleja môže dodať zážitku z masáže upokojujúci a príjemný prvok, ktorý prispieva k relaxácii a odbúravaniu stresu.
 • Ako masážny krém: Ak je arganový olej súčasťou masážneho krému s prírodným zložením, masáž vedie nielen k prekrveniu masírovanej oblasti, ale aj k vyživeniu pokožky a k dlhodobému efektu zamatovej kože bez známok napätia. Príkladom takého krému je náš profesionálny masážny krém RELAXYQ alebo výživný telový a masážny krém pre bežných používateľov VELVETYQ.

V športových produktoch

 • Šport a regenerácia svalov: Arganový olej má protizápalové vlastnosti, vďaka čomu je cenný pre športové produkty používané pri regenerácii svalov. Môže byť začlenený do lokálnych balzamov alebo mastí určených na zmiernenie bolesti svalov, zníženie zápalu a podporu hojenia po intenzívnej fyzickej aktivite.
 • Dobrá kĺzavosť: Športové masážne balzamy niekedy obsahujú ako prísadu arganový olej. Je to vždy lepšia alternatíva ako vazelína a parafínový olej z ropy. Kombinácia hladkej textúry oleja a potenciálnych protizápalových účinkov z neho môže urobiť užitočný doplnok masážnych balzamov používaných pre športovcov a aktívnych jedincov.

Zatiaľ čo vedecká literatúra zameraná pre použitie arganového oleja v týchto produktoch je dosť obmedzená, jeho historické a tradičné použitie spolu s jeho známymi vlastnosťami prispeli k jeho integrácii do rôznych wellness, masážnych a športových produktov. Účinnosť arganového oleja sa môže líšiť v závislosti od faktorov, ako je jeho čistota, kvalita a individuálny typ pokožky alebo vlasov.

Záver

Arganový olej, často označovaný ako „malý poklad Maroka“ je prírodným zázrakom pre pokožku a svaly, ktorý sa získava z orechov arganovníka. Tento prírodný olej, bohatý na vitamíny, antioxidanty a esenciálne mastné kyseliny, pôsobí na pokožku ako elixír. Primárne sa skladá z kyseliny olejovej a kyseliny linolovej a pomáha pri ochrane kožnej bariéry.

Arganový olej poskytuje množstvo výhod v starostlivosti o pleť, vrátane hydratácie, účinkov proti starnutiu a upokojujúcich vlastností, vďaka čomu je všestrannou zložkou kozmetiky. Okrem toho má potenciálne kardiovaskulárne a metabolické zdravotné prínosy pri konzumácii,  a tiež nachádza uplatnenie v masážach a športových produktoch pre svoje protizápalové vlastnosti a hladkú textúru.

Image by Jakub

O LABORY55

Vyvíjame a vyrábame prírodné konopné produkty, ktoré môžu pomôcť aj vám. A ponúkame slovenské know-how priamo z našej výrobne neďaleko Bratislavy.

Položka pridaná do košíka.
0 položiek - 0,00
Strácate sa v množstve kozmetických produktov, rutín a rituálov? Ide to aj jednoduchšie!

Získajte do emailovej schránky praktické informácie z prírodnej starostlivosti o pokožku. 


Keď sa prihlásite na odber noviniek, spracovávame vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber noviniek súhaslíte so spracúvaním osobných údajov pre účely zasielania noviniek.