Starnutie nie je nevyhnutné. Provokatívna veta, nie? Opravila by som ju na Predčasné starnutie nie je nevyhnutné. Dvojnásobne to platí pri fotostarnutí kože. Aj keď teoreticky a prakticky veľmi dobre vieme, ako sa chrániť pred slnkom- ochrana hlavne tváre a rúk tienením, nevystavovaním sa silnému poludňajšiemu slnku a kvalitný krém či mlieko s SPF faktormi- často to nedodržiavame.
Čo je to fotostarnutie a ako pôsobia slnečné lúče?
Viete, že na predčasnom starnutí pletí sa z najväčšej časti podieľa slnečné žiarenie? UVA a UVB lúče, ako zložky slnečného žiarenia, spôsobujú vznik pigmentových škvŕn, rozpad kolagénu a elastínu, ochabnutie pleti, vznik vrások a dehydratáciu kože. Ak si o tom chcete prečítať viac, skúste tento odborný článok.
Krátke vystavenie sa slnku bez krému s ochranným faktorom pomôže vytvárať v koži toľko potrebný vitamín D. Ale všetko pozitívne končí pri približne 20 minútach. Aspoň podľa kožných lekárov. Vystavenie sa slnku bez ochrany na viac ako spomínanú dobu prináša nielen vážne kožné ochorenia v podobe melanómov, ale aj zrýchlené a predčasné starnutie kože v podobe vrások, pigmentových škvŕn a často aj slnečných alergií.
UV lúče spôsobujú zmeny v DNA a telo má na to opravné mechanizmy. UV žiarenie vyvoláva aj vznik kyslíkových a iných radikálov, ktoré okrem priameho pôsobenia aktivujú aj obranné mechanizmy v koži. Tie mechanizmy, ktoré vedú napríklad k aktivácii enzýmov nazývaných matrixové metaloproteinázy- MMPs.
Čo spôsobuje rozpad kolagénu v koži?
MMPs patria k molekulám, ktorých aktivita je zvýšená u starnúceho organizmu. Uvažuje sa, že ich blokovaním by sa mohlo starnutie spomaliť.
MMP enzýmy v koži sú predovšetkým zodpovedné za rozklad kolagénu a elastínu. Táto aktivácia je dôležitá v prípade poranenia a narušenia povrchu kože, kedy je potrebné zaceliť rany a odstrániť poškodené tkanivá. Ak sa však aktivujú v pokožke, ktorá narušená nie je, aktivované enzýmy rozkladajú prítomný kolagén a elastín a celý systém matrixu, ktorý udržiava pokožku elastickú a pružnú, sa tým pádom rúca. Nevyhnutným dôsledkom je potom zníženie obsahu kolagénu a elastínu v kožných vrstvách a celkový výsledok je- jednoducho ochabnutá, zostarnutá a nepružná pokožka.
Môže dodanie kolagénu v kréme pomôcť obnoviť kolagén v koži?
Riešením však nie je dodanie kolagénu zvonku. Kolagén ako veľká molekula nemá šancu preniknúť do niektorej kožnej vrstvy, dokonca ani v čiastočne hydrolyzovanej podobe. Kolagén či jeho hydrolyzáty v krémoch môžu stále plniť úlohu toho dobrého- podobne ako kyselina hyalurónová- perfektne 💧 hydratujú pokožku na určitú dobu.
Čo môžem urobiť, aby sa kolagén v koži obnovil?
Na obnovenie kolagénu a elastínu v pokožke je najlepšie použiť látky a deje, ktoré fyziologicky zvyšujú tvorbu kolagénu alebo ho ochraňujú pred degradáciou (napríklad blokovaním už spomínaných MMPs alebo účinnou ochranou pred slnečným žiarením). Nemusíme hľadať len nové molekuly. Medzi najznámejšie látky, ktoré vedú k obnove kolagénu v koži a v iných tkanivách, patrí vitamín C. Tiež vitamín A sa podieľa na obnove kolagénu v epiteliálnych bunkách.
A čo tie pigmentové škvrny?
Slnko okrem rozpadu kolagénu a elastínu pôsobí aj pri vzniku toľko diskutovaných pigmentových škvŕn. Je zaujímavé, že dávame toľké peniaze za prostriedky proti pigmentovým škvrnám namiesto toho, aby sme sa kvalitne a od mladi vhodne pred spálením od slnka chránili. Ale to sme celí my, ak nevidíme škodu hneď, tak jej ani neveríme. Priznajme sa bez mučenia, kto z nás sa ešte nespálil na slnku? Pleť nám potom dáva darčeky v podobe nevzhľadných tmavých miest. Skúsme dodržať pár preventívnych opatrení, aby nám pigmentové škvrny ani nevznikli:
- Vhodné oblečenie a pokrývka hlavy
- Ak sa dá, nevystavovať sa slnku medzi 12 a 16 hodinou, kedy býva intenzita žiarenia najsilnejšia
- Deti do 6 mesiacov by sa priamemu slnku nemali vystavovať už aj z dôvodu, že by sa podľa dermatológov nemali natierať prípravkami s SPF
- Skryť sa do tieňa
- Použiť SPF prípravky od renomovaných výrobcov a aplikovať ich približne každé dve hodiny
- Používať kozmetiku bez parfumov, esenciálnych olejov a v lete aj bez vysokého podielu olejov s nenasýtenými mastnými kyselinami
Najspoľahlivejšia ochrana je podľa odborníkov je vhodné oblečenie. Tiež by sme odporučili kupovať SPF kozmetiku od výrobcov s dlhodobými skúsenosťami a testovacími kapacitami. SPF filtre dnes môže do kozmetických prípravkov dať každý výrobca, ale nie každý disponuje dostatočnou expertízou a testovacím know-how, aby pripravil účinnú ochrannú kozmetiku.
Čo zaberá na pigmentové škvrny?
Pigmentové škvrny na tvári a tele vznikajú teda hlavne po pobyte bez ochrany na horúcom slnku. Okrem slniečka však pigmentové škvrny môžu vzniknúť po rôznych zápaloch na koži, medzi inými aj po akné, ale tiež aj ako dôsledok hormonálnych zmien v tehotenstve či prirodzeného starnutia. Ale kto z nás by ich chcel, nech už vznikli akokoľvek? Hlavným dôvodom vzniku pigmentových škvŕn je aktivita enzýmu tyrozinázy, ktorá vedie napríklad k ochrannej reakcii na UV žiarenie vo forme vzniku melanínu, čiže tmavého pigmentu, ktorý tak nemáme radi vo forme škvŕn či nerovnomerných fľakov.
Hľadala som vo vedeckej literatúre, ako sa dajú pigmentové škvrny zmenšiť či odstrániť. Dermatológovia vo svete používajú na vybielenie pigmentových škvŕn silné chemikálie, z ktorých spomeniem napríklad hydrochinón, ktorý je v kozmetike v Európe zakázaný. Arbutín je látka, respektíve látky, keďže sa jedná o alpha a beta arbutín, ktorá zakázaná nie je, ale kvôli obsahu spomínaného hydrochinónu sa o nej diskutuje. Hydrochinón vzniká z arbutínu v procese prirodzeného rozkladu. Arbutín je však zatiaľ povolená látka v kozmetike.
Veľmi prirodzenou látkou, ktorá pomáha zmierňovať pigmentové škvrny, je niacínamid- provitamín B3, z ktorého v koži prirodzeným dejom vzniká vitamín B3- niacín. Vitamín C v podobe kyseliny L-askorbovej je ďalšou prirodzenou látkou, ktorá bojuje proti už vzniknutým pigmentovým škvrnám. Vitamín C má okrem iného aj tú skvelú vlastnosť, že keď ho aplikujeme pod krém s SPF faktorom, dokáže celkom účinne chrániť pleť pred následkami UV žiarenia- bojuje nielen proti pigmentovým škvrnám ale aj opuchom a začervenaniu. Problémom je však jeho nízka stabilita. Do tretice vitamín- formy vitamínu A- je tiež používaný ako prostriedok proti pigmentovým škvrnám. Tu je problémom vysoká pravdepodobnosť podráždenia pokožky- prípravky na báze foriem vitamínu A sú vysoko dráždivé. Tiež sa neodporúčajú do prípravkov pre deti a tehotné ženy.
Mnohí výrobcovia a dodávatelia prisahajú na nimi ponúkané extrakty z rastlín a výsledky deklarujú aj klinickými výsledkami. Je už na zákazníkovi, či dá šancu týmto výrobkom.
U nás v LABORY55 intenzívne hľadáme a skúmame, ako pomôcť fyziologickým dejom v koži poskytnutím vhodných látok, ktoré obnovujú či zabraňujú degradácii dôležitých molekúl, zodpovedných za pružnosť, žiarivý vzhľad, odolnú kožnú bariéru, prevenciu predčasného starnutia a narušenia rovnováhy. Nechajte sa prekvapiť, čo chystáme😊. Ak si chcete v lete regenerovať pokožku, fyziologicky zmenšiť pigmentáciu, posilniť kožnú bariéru, vyvarovať sa podráždenia po holení, zahojiť následky slnečného spálenia či jednoducho hydratovať pleť, už dnes môžete použiť náš PANTHENOLYQ. Jemné gélové sérum, ktoré obsahuje 5% pantenolu, 5% niacínamidu, upokojujúci alantoín a extrakt z konopných semien je minimalistický ale mimoriadne účinný. Ak si chcete prečítať viac o lete, pleti a kozmetike a jediných 8 veciach, ktoré potrebujete vedieť, prečítajte si náš článok.
Článok pripravila Ing. Martina Lutterová, PhD, biochemička, špecialistka v oblasti life sciences, konzultantka medicínskych inovácií, vývojárka a výrobca hojivej konopnej kozmetiky a zdravotníckych pomôcok vo www.LABORY55.com