O produktoch, Zdravie

Čo je to opar či herpes, aké druhy poznáme a čo naň zaberá? Babské rady na opary aj vedecky podložené postupy

Máloktorý kožný problém vyvoláva toľko otázok, obáv a stigmy ako opar, alebo odbornejšie nazývaný aj herpes

Čo je to pásový opar? Dá sa liečiť či uľaviť od symptómov? Dá sa opar zlikvidovať skôr a bez viacdňových dlhých bolestí a svrbenia? Aký je rozdiel medzi pásovým oparom a oparom na pere? Spôsobuje genitálny herpes ten istý vírus? Aké babské rady na opar sme počuli a vyskúšali? Existuje aj prírodná liečba? Ako byť pripravený zvládať herpesovú infekciu? Na tieto otázky budeme hľadať odpovede v našom blogovom príspevku. A viete, aký je rozdiel medzi oparom a herpesom? V podstate nijaký, v hovorovej reči sa jedná len o iný názov toho istého ochorenia.

Príspevok sa nevenuje liečbe oparov či herpesu pomocou liekov- antivirotík, pretože táto liečba, ktorá musí prísť dostatočne skoro, patrí do rúk lekára. Je dobré pripomenúť, že herpes môže spôsobiť aj závažné neurologické ochorenia centrálneho nervového systému, a tam je nevyhnutné navštíviť neurológa a ďalších odborníkov.

Aké druhy oparov poznáme a čo ich spôsobuje?

Herpes, spôsobený herpetickými vírusmi, zahŕňa niekoľko kožných foriem, z ktorých každá sa vyznačuje špecifickými symptómami a postihnutými oblasťami. Napriek všeobecnému povedomiu o víruse ako príčine oparov, mnoho ľudí netuší, že jednotlivé druhy sú spôsobené rôznymi vírusmi. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé formy. Ešte predtým je však dôležité spomenúť, kedy je herpes infekčný. Je to v čase, keď sa vytvorili vodnaté a svrbivé pľuzgieriky.

Herpes alebo opar na pere

  • nazývaný je aj herpes labialis
  • spôsobuje ho HSV-1 (herpes simplex vírus 1)
  • najčastejšie sa vyhodí na pere alebo pod nosom
  • často sa ním človek infikuje už v detstve
  • v akútnej fáze je veľmi nákazlivý, a treba pred kontaktom s nakazeným človekom chrániť hlavne malé deti a oslabené osoby
  • vírus zostáva v nervovom periférnom tkanive už navždy a aktivuje sa vtedy, keď je človek najviac oslabený- po intenzívnom opaľovaní, v čase menštruácie, v stresovom období či mechanicky, napríklad častým smrkaním nosa pri nádche

Genitálny herpes

  • herpes genitalis
  • spôsobuje ho HSV-2 (herpes simplex vírus 2)
  • spôsobuje svrbivé a bolestivé lézie v oblasti genitálií
  • je nákazlivý aj bez príznakov herpetickej infekcie
  • môže sa preniesť aj z matky na dieťa pri pôrode
  • tiež zostáva v nervovom tkanive a aktivuje sa za rôznych podnetov, väčšinou v období stresu a zníženej imunity

Pásový opar

  • herpes zoster (shingles)
  • je spôsobený herpetickým vírusom varicella zoster, ktorý drieme v našom organizme po prekonaní ovčích kiahní
  • proti tomuto druhu vírusu sa očkuje- v detstve proti ovčím kiahňam a v dospelosti proti pásovému oparu
  • prejavuje sa hlavne u starších osôb, častokrát po prekonaní nejakých ochorení alebo zmien v imunitnom systéme
  • napriek názvu sa môže objaviť kdekoľvek na tele- na tvári, na očných viečkach, na hlave, na krku či na rukách
  • infekcia je veľmi bolestivá a bolesti tkaniva môžu pretrvávať aj celé mesiace
  • bohužial je pásový opar častokrát nerozoznaný lekármi a tým aj nesprávne liečený- účinné antivirotiká podávané systémovo, sa nepodajú a infekcia prepukne naplno

Gladiátorský herpes

  • bežný medzi športovcami, ktorí sa venujú kontaktným športom, ako je napríklad wrestling
  • spôsobuje lézie na tvári, krku a ramenách
  • šíri sa kontaktom koža na kožu

Herpes Whitlow

  • vyskytuje sa, keď herpetický vírus infikuje prsty
  •  je častý medzi zdravotníckymi pracovníkmi alebo tými, ktorí sú často vystavení vírusu
  •  prejavuje sa bolestivými vredmi na prstoch v blízkosti nervov
  •  ak si chcete prečítať viac o tomto druhu a angličtina vám nerobí problém, pozrite sa na túto stránku

Účinní pomocníci v boji proti herpesu: Oxid zinočnatý a Ictasol

Oxid zinočnatý a ictasol, alebo ináč nazývaný biely ichtyol, sa ukazujú ako účinné látky na zvládnutie symptómov oparu akejkoľvek formy.

Oxid zinočnatý: Ochranný štít pokožky pri oparoch

  • posilnenie bariéry: Oxid zinočnatý je známy svojou schopnosťou zvyšovať bariérovú funkciu pokožky. Pri lokálnej aplikácii vytvára ochranný štít, ktorý zabraňuje vytvoreniu vlhkého prostredia, ktoré podporuje aktivitu vírusu.
  • antimikrobiálne vlastnosti: Okrem bariérovej funkcie vykazuje oxid zinočnatý aj antimikrobiálne vlastnosti a pôsobí ako ochranný mechanizmus proti herpes vírusu. Pomáha predchádzať ďalšej infekcii a znižuje závažnosť ohnísk.
  • mierne adstringentné účinky: Mierne sťahujúce účinky oxidu zinočnatého prispievajú k procesu hojenia. Vo vhodnej kombinácii s lipidovými látkami ponúka ZnO úľavu bez toho, aby spôsoboval nadmernú suchosť.

Ictasol: Účinná prírodná „protilátka“ na zápalové prejavy pri oparoch

  • protizápalový účinok: Ictasol, získaný z prírodných zdrojov, má preukázané protizápalové vlastnosti. Pôsobí na upokojenie podráždenej pokožky, znižuje začervenanie a nepohodlie spojené s vypuknutím herpesu.
  • antimikrobiálny účinok: Ictasol pôsobí ako strážca a bráni šíreniu herpes vírusu. Jeho antimikrobiálne vlastnosti zohrávajú kľúčovú úlohu pri prevencii rozšírenia vírusu a pri prevencii ďalších komplikácií.
  • komplexná starostlivosť: Ictasol nerieši len symptómy; poskytuje holistickú starostlivosť a podporuje celkovú pohodu postihnutej pokožky

Oxid zinočnatý a ictasol sú vedecky a experimentálne podložení bojovníci v úsilí o zvládnutie a zmiernenie symptómov herpesu, a preto sme obe ingrediencie dali do našej špeciálnej zinkovej masti ICTASOLYQ 10%ZnO, ktorá je vhodná aj pri zvládaní oparu.

Prírodná starostlivosť o pokožku s oparom

Pri snahe o zvládnutie pásového oparu či oparu na pere ponúkajú prírodné hojivé postupy komplementárnu cestu ku konvenčnej liečbe a častokrát aj prvú pomoc pri opare. Tu je niekoľko prírodných látok, ktoré je možné použiť na úľavu popri liečbe antivirotikami:

Medovka lekárska (Melissa officinalis)

Antivírusový elixír: Medovka, známa svojimi antivírusovými účinkami, môže pomôcť znížiť frekvenciu a trvanie prepuknutia herpesu. Či už sa aplikuje lokálne alebo pije ako čaj, môže byť upokojujúcim doplnkom vašej rutiny starostlivosti o herpes.

Aloe Vera gél

Upokojujúci gél: Aloe vera, uznávané pre svoje upokojujúce vlastnosti, môže ponúknuť úľavu od nepohodlia spojeného s prepuknutím herpesu. Lokálne nanášanie gélu z aloe vera pomáha ochladiť a upokojiť podráždenú pokožku.

Echinacea

Bylinka podporujúca imunitu: Echinacea je známa svojimi vlastnosťami na posilnenie imunity. Začlenenie doplnkov alebo čajov s echinaceou do vašej rutiny môže prispieť k minimalizácii závažnosti a trvania príznakov herpesu.

Vitamíny B skupiny

Vitamíny B pre peknú pokožku: Panthenol (provitamín B5) a niacínamid (pro-vitamín B3) pomáhajú zlepšovať bariérovú funkciu kože, napomáhajú hojeniu tkaniva a pôsobia protizápalovo. Či už užívané vnútorne alebo vo forme napríklad jemného gélu, vitamíny skupiny B pomáhajú upraviť stav kože po herpetickej infekcii. Na ošetrenie pokožky s pásovým alebo genitálnym oparom či oparom na perách odporúčame PANTHENOLYQ s vysokou koncentráciou panthenolu aj niacínamidu doplnený o upokojujúci alantoín.

Babské rady: Časom overené prostriedky na opary

Múdrosť a skúsenosti odovzdávané generáciami často skrývajú poklady pre naše zdravie. Začlenenie niektorých z týchto osvedčených postupov môže poskytnúť úľavu počas vypuknutia herpesu kdekoľvek na tele. Niektoré časti tela však musia byť ošetrené len s najvyššou opatrnosťou či s použitím zdravého rozumu😊

Teplé obklady so slanou vodou

Komfort čistenia: Obklady či namáčanie v teplom kúpeli s vyššou koncentráciou soli nielen čistí pokožku, ale poskytuje aj pohodlie a úľavu od svrbenia.

Aplikácia medu

Prírodné antiseptikum: Med so svojimi prirodzenými antivírusovými a upokojujúcimi vlastnosťami môžeme aplikovať lokálne na postihnuté miesta. Slúži ako prírodné antibiotikum.

Bylinkové odvary

Upokojujúce nálevy: Bylinné čaje, vrátane harmančeka a mäty piepornej, môžu mať na telo upokojujúce účinky. Vychutnanie si šálky čaju prispeje k relaxácii počas prepuknutia choroby.

Obklad z ovsených vločiek či ovsenej múky

Úľava od svrbenia: Koloidný ovsený kúpeľ alebo obklad z ovsených vločiek môže poskytnúť upokojujúcu úľavu od svrbenia a podráždenia. Ovsené vločky vytvárajú na pokožke ochrannú bariéru, podporujúcu hojenie. Okrem iného obsahuje ovos látky zvané avenantramidy. Avenantramidy sú polyfenoly, špecifické pre ovos, a sú známe svojimi protizápalovými a antioxidačnými účinkami.

Zubná pasta

Chladivý efekt: Niektorí ľudia nedajú dopustiť na mentolovú zubnú pastu, ktorú používajú na opary na pere.

Biela ľalia v alkohole

Chladivý efekt: Biela ľalia naložená v alkohole je pre mnohých ľudí jediným prostriedkom, ktorí používajú pri opare na perách. Či už je efekt spôsobený alkoholom alebo aj látkami z bielej ľalie, nie je momentálne podrobne preskúmané, isté však je, že táto rastlinka má antioxidačné, hydratujúce a upokojujúce účinky na pokožku.

Rutina, ktorá pomáha, keď máme opar na pere

Aj nám samým sa osvedčila nasledovná rutina, keď máme opar na pere. Opar sa buď nevyhodí alebo je zlikvidovaný skôr, s menšími bolesťami a svrbením a bez jaziev. S určitým prispôsobením sa dá tento postup použiť aj na úľavu pri iných druhoch kožnej herpesovej infekcie:

Prvé príznaky

Pri svrbení a trhaní na pere alebo pri úpornej nádche, keď si asi 100-krát za deň utierame nos, používame HELPYQ, zamatový reparačný balzam, našu konopnú masť. Protizápalový, hojivý a premasťujúci účinok masti častokrát „zastaví“ rozvoj oparu na pere a pod nosom, bez nutnosti použiť ďalšie prostriedky. Prevencia je jediný spôsob ako sa zbaviť herpesu za jeden deň.

Vyhodený herpes

Na opar, ktorý sa už „vyhodil“ používame časté natieranie s už spomínanou zinkovou masťou ICTASOLYQ 10%ZnO. Môžeme striedať aj s HELPYQ konopným balzamom. Ani s účinnými pomocníkmi však neviete vyhodený opar zlikvidovať okamžite, môžete si však urýchliť hojenie a uľaviť pri svrbení a bolesti.

Opar v štádiu hojenia

Toto štádium môže byť dosť dlhé, nepríjemné, bolestivé a neestetické, a preto sa snažíme čo najviac pomôcť pokožke zahojiť sa. Striedame PANTHENOLYQ, jemný gél s vysokou koncentráciou pantenolu a niacínamidu a s prídavkom alantoínu proti svrbeniu s HELPYQ alebo ICTASOLYQ 10%ZnO. Na úplne zahojenie bez jaziev je najviac vhodný HELPYQ, ktorý výborne pomáha hojiť rany na koži.

Záver

Herpes vo svojich rôznych formách môže byť veľmi náročné ochorenie, fyzicky aj emocionálne. Zatiaľ čo oxid zinočnatý a ictasol pomáhajú pri liečbe kožných oparov, prírodné hojivé postupy a nadčasová múdrosť babských rád ponúkajú holistický prístup k liečbe herpesu. Nezabudnime ani na liečbu antivirotikami, ktorá musí byť v rukách odborníkov a musí byť podaná dostatočne skoro. Nič nám však nebráni v tom, aby sme ako doplnkové ošetrenie použili niektoré zo spomínaných prírodných postupov.

Článok pripravila Ing. Martina Lutterová, PhD, biochemička, špecialistka  v oblasti life sciences, konzultantka medicínskych inovácií, vývojárka a výrobca hojivej konopnej kozmetiky a zdravotníckych pomôcok v www.LABORY55.com

O LABORY55

Vyvíjame a vyrábame prírodné konopné produkty, ktoré môžu pomôcť aj vám. A ponúkame slovenské know-how priamo z našej výrobne neďaleko Bratislavy.

Položka pridaná do košíka.
0 položiek - 0,00
Strácate sa v množstve kozmetických produktov, rutín a rituálov? Ide to aj jednoduchšie!

Získajte do emailovej schránky praktické informácie z prírodnej starostlivosti o pokožku. 


Keď sa prihlásite na odber noviniek, spracovávame vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber noviniek súhaslíte so spracúvaním osobných údajov pre účely zasielania noviniek.