O produktoch, Zdravé starnutie, Zdravie

Ako liečiť popraskané päty: Komplexný sprievodca

Popraskané päty sú častým a nepríjemným problémom, ktorý môže spôsobiť nielen bolesť a nepohodlie, ale aj estetické obavy. V našom hektickom živote často zabúdame na starostlivosť o naše nohy, ktoré nesú celú záťaž nášho tela každý deň. Či už ide o extrémne suché chodidlá počas zimných mesiacov alebo o nosenie otvorenej obuvi počas leta, naše päty sú vystavené rôznym faktorom, ktoré môžu viesť k ich popraskaniu.

Príčiny popraskaných piet

Popraskané päty môžu mať viaceré príčiny, od vonkajších faktorov, ako je suché počasie a nevhodná obuv, až po vnútorné faktory, ako je zdravotný stav. Suchá pokožka na pätách, ak nie je pravidelne hydratovaná, stráca svoju pružnosť a môže ľahko prasknúť pod tlakom. Nosenie otvorenej obuvi zase zvyšuje riziko vysušenia a zrohovatenia kože na pätách.

Nadmerné zhrubnutie pokožky, dlhé státie na nohách, alebo ochorenia ako diabetes a ekzém môžu tiež prispieť k vzniku popraskaných piet. Identifikácia a riešenie týchto príčin sú kľúčové faktory pre účinnú prevenciu a liečbu.

Popraskané päty: Symptómy. A kedy vyhľadať lekára?

Typické symptómy popraskaných piet

Popraskané päty sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi, v závislosti od stupňa suchosti a zhrubnutia kože. Najčastejšie symptómy zahŕňajú:

 • Suchosť a zhrubnutie kože: Prvé príznaky, ktoré môžu predchádzať praskaniu, sú suchosť a zrohovatenie kože na pätách. Päty môžu pôsobiť matne a byť na dotyk drsné.
 • Zmena farby: Koža na pätách môže nadobudnúť žltkastý alebo tmavší odtieň, čo naznačuje zhrubnutie a stratu pružnosti.
 • Praskliny: Postupným zhoršovaním suchosti môžu na pätách vzniknúť malé alebo hlbšie praskliny, ktoré môžu byť viditeľné a pociťované ako drsné ryhy.
 • Bolesť a podráždenie: V pokročilejších prípadoch môžu praskliny spôsobovať bolesť, najmä pri chôdzi alebo tlaku. Päty môžu byť tiež podráždené a svrbivé.
 • Krvácanie a infekcia: Ak sa praskliny stávajú hlbokými, môže dôjsť k krvácaniu. Pri zanedbávaní hygieny alebo ďalšom poškodení môže v prasklinách dôjsť k infekcii, čo sa prejaví začervenaním, opuchom, alebo prítomnosťou hnisu.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

 • Pri pretrvávajúcej bolesti: Ak bolesť spôsobená popraskanými pätami neustupuje alebo zhoršuje napriek domácej starostlivosti, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.
 • Pri známkach infekcie: Začervenanie, opuch, teplota v oblasti päty, alebo výtok hnisu sú príznaky infekcie, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku pozornosť.
 • Pri základných zdravotných problémoch: Ľudia s diabetes, poruchami cirkulácie alebo inými zdravotnými stavmi, ktoré ovplyvňujú hojenie a zdravie kože, by mali byť obzvlášť opatrní a konzultovať príznaky s lekárom.
 • Ak domáca liečba nefunguje: Ak sa stav popraskaných piet nezlepšuje ani po niekoľkých týždňoch používania domácich liečebných metód a hydratačných krémov, odporúča sa navštíviť dermatológa alebo podológa. Čím sa zaoberá podológ, sa môžete dozvedieť napríklad tu.

Včasná diagnóza a správna liečba môžu pomôcť rýchlo a efektívne riešiť problém popraskaných piet a obnoviť zdravie a krásu vašich nôh. Nezabudnite, že zdravie nôh je neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravia a pohody.

Domáce riešenia a babské rady na popraskané päty

Starostlivosť o nohy a liečba popraskaných piet môže byť účinne doplnená o domáce recepty a tradičné babské rady. Tieto metódy sú jednoduché, cenovo dostupné a môžu priniesť úľavu a zlepšenie.

Domáce recepty a babské rady na popraskané päty, ako sme ich odkukali😊

 1. Kúpeľ nôh s morskou soľou: Rozpustite v teplej vode v lavóri približne 2 polievkové lyžice morskej soli. Ponorte nohy na 15-20 minút, aby sa pokožka zmäkčila a bola pripravená na ďalšiu starostlivosť. Poznámka LABORY55: Niektorí odporúčajú pridať aj pár kvapiek levanduľového či mätového éterické oleja, my však neodporúčame pridávať éterické oleje do vody bez predchádzajúceho zmiešania s vhodným rozpúšťadlom, mohli by spôsobiť kontaktnú alergickú reakciu, lebo zostanú v koncentrovanej podobe na povrchu, s vodou sa nemiešajú. Použitie soľného kúpeľa si radšej odpustite, ak už máte praskliny, ktoré krvácajú. Soľ by narušenú kožu štípala.
 2. Domáci jemný píling na chodidlá: Zalejte 2 polievkové lyžice ovsených vločiek teplou vodu a pridajte trochu slnečnicového oleja. Jemne votrite zmes do pokožky na pätách, čím odstránite odumreté bunky kože a podporíte jej regeneráciu. Poznámka LABORY55: Kľudne použite aj kupovaný pílingový prostriedok, ktorý máte na tvár, ak taký používate.
 3. Extra výživný krém a bavlnené ponožky na noc: Pred spaním dôkladne natrite popraskané päty výživným krémom a natiahnite si bavlnené ponožky. Tento postup pomáha zamknúť vlhkosť, čím sa pokožka cez noc intenzívne hydratuje a zmäkčuje. Poznámka LABORY55: Niektorí odporúčajú vazelínu, my však s vazelínou nepracujeme radi a preferujeme prírodné oleje a maslá. Vazelína môže zhoršiť obnovu pokožky. Tiež kupované ponožky s napustenými látkami sa nám neosvedčili a spôsobili nám alergickú reakciu.
 4. Ocot a glycerín: Pridajte do kúpeľa nôh pár lyžíc jablčného octu, ktorý pomáha zmäkčiť zrohovatenú kožu a uľahčiť jej odstraňovanie. Po kúpeli aplikujte na pokožku vodou zriedený glycerín, ktorý slúži ako silný zvlhčovač a pomáha udržiavať pokožku hydratovanú. Poznámka LABORY55: Čistý glycerín môže byť pre niekoho nedostupný, a tiež je príliš lepkavý. V koncentrovanej podobe sa bežne neodporúča, lebo, paradoxne, pokožku skôr vysušuje. Viete ho nahradiť hydratačným krémom na ruky.

Čo pomáha nám na bolestivé popraskané päty? Aký je najlepší krém na suché päty, ktorý odporúčame?

K prasknutým pätám sme sa dopracovali aj my, v LABORY55, a pozrite si, aký postup nám pomohol. Jedná sa o už praskliny na päte, ktoré bolia a znemožňujú normálnu chôdzu. 3 jednoduché kroky starostlivosti s LABORY55 produktami vám pomôžu pri ošetrení prasknutej päty a umožnia vám opäť pohodlne chodiť.

1.      Jemné očistenie a zmäkčenie kože v teplej vode

 V tomto štádiu nepoužívame žiadnu pemzu a ani soľ, mohla by v otvorenej praskline na päte štípať.

2.      ICTASOLYQ 10% ZnO na jemnú dezinfekciu a protizápalové ošetrenie

Po osušení nasleduje druhý krok, ktorým je nanesenie malého množstva ICTASOLYQ 10% ZnO, našej konopnej zinkovej mastičky, na prasknutú pätu. ICTASOLYQ ZnO je prírodná zinková masť s ictasolom (bielym ichtyolom), ktorá ponúka ochrannú a úľavovú starostlivosť pre všetky vekové skupiny. Tento produkt s obsahom zinku a bieleho ichytolu (ictasolu) je výnimočný aj vďaka svojim protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam, čo ho robí ideálnym na akútnu pomoc pri liečbe popraskaných piet.

3.      VELVETYQ na premastenie a zvláčnenie

VELVETYQ je výživný telový konopný krém, ktorý je bohatý na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, pomáhajúce udržiavať pružnosť pokožky. Obsahuje aj vitamíny C a E, ktoré sú účinné antioxidanty, podporujú tvorbu kolagénu, zlepšujú funkciu kožnej bariéry a celkové zdravie pokožky. Tiež konopný extrakt vo forme izolátu (0,8%) pomáha pri ošetrení a obnove pokožky. Konopný telový krém VELVETYQ tak poskytuje  hydratáciu, podporuje regeneráciu a zvyšuje odolnosť pokožky voči ďalšiemu poškodeniu.

Postupy pre každodennú starostlivosť a prevenciu popraskaných piet

 1. Vonkajšia hydratácia a zvláčnenie: Každodenne používajte prírodný hydratačný alebo výživný krém na udržanie vláčnej pokožky na pätách a na prevenciu jej praskania, aj niekoľkokrát denne. Niektorí odporúčajú čisté oleje, tie však nezanechávajú príliš príjemný pocit na nohách.
 2. Exfoliácia: Raz alebo dvakrát týždenne po sprche či kúpeli použite jemný pilník na nohy alebo pemzu na odstránenie odumretej kože a zrohovatenej pokožky, čím predídete jej praskaniu. Buďte však k svojim nohám jemní, aby ste si nepoškodili viac ako pomohli. Aj pemza sa dá použiť jemne.
 3. Vhodná obuv: Noste pohodlnú, dobre padnúcu obuv, ktorá podporuje správne držanie chodidla a znižuje riziko tvorby prasklín na pätách. Hlavne pri práci v dielni alebo v záhrade nepracujte naboso, ale dajte si tenké ponožky a vhodnú pracovnú obuv.
 4. Ochrana pred extrémnymi podmienkami: Extrémne teploty, či už chlad alebo horúčavy, môžu prispieť k vysušovaniu pokožky. Používajte výživný krém na nohy v zimných mesiacoch a nezabudnite na nohy aplikovať opaľovací krém v letných mesiacoch.
 5. Dostatočný príjem vody: Hydratácia zvnútra je rovnako dôležitá ako vonkajšia hydratácia. Nedostatok vody môže viesť k suchšej pokožke, vrátane pokožky na pätách. Pite dostatočné množstvo vody počas dňa, aby ste zabezpečili, že vaše telo a pokožka sú dobre hydratované.
 6. Pravidelná masáž nôh: Masáž prispieva nielen k prekrveniu pokožky, prehmataniu a rozmasírovaniu bolestivých bodov ale pri použití vhodného masážneho prostriedku aj k zvláčneniu a výžive chodidiel. Ak ešte nemáte svoju masérku, skúste Zdenku z Pro-Vitas Centra, ktorá používa aj náš profesionálny masážny konopný krém RELAXQ, ktorý zanechá vaše nohy zamatové a oddýchnuté.

Záver

Na záver nášho pohľadu na starostlivosť o nohy a riešenie problému s popraskanými pätami je dôležité zdôrazniť, že zdravé nohy začínajú správnou starostlivosťou a prevenciou. Ako sme zistili, kľúčom k udržaniu zdravej, pružnej pokožky bez prasklín na pätách je kombinácia pravidelnej hydratácie, exfoliácie a ochrany.

Produkty LABORY55, najmä ICTASOLYQ ZnO a VELVETYQ, predstavujú inovatívne riešenia, ktoré ponúkajú nielen úľavu od symptómov spojených s popraskanými pätami, ale tiež podporujú regeneráciu a zdravie pokožky vďaka svojim bohatým, protizápalovým prírodným zložkám. Ich formulácie sú navrhnuté tak, aby poskytovali intenzívnu výživu, ochranu a hydratáciu, čo sú základné kroky k obnove a zachovaniu zdravých nôh. Pravidelná starostlivosť o nohy a používanie kvalitných kozmetických produktov môže významne prispieť k prevencii popraskaných piet a zabezpečiť, že vaše nohy zostanú zdravé a krásne po celý rok.

Článok pripravila Ing. Martina Lutterová, PhD, biochemička, špecialistka  v oblasti life sciences, konzultantka medicínskych inovácií, vývojárka a výrobca hojivej konopnej kozmetiky a zdravotníckych pomôcok vo www.LABORY55.com

O LABORY55

Vyvíjame a vyrábame prírodné konopné produkty, ktoré môžu pomôcť aj vám. A ponúkame slovenské know-how priamo z našej výrobne neďaleko Bratislavy.

Položka pridaná do košíka.
0 položiek - 0,00
Strácate sa v množstve kozmetických produktov, rutín a rituálov? Ide to aj jednoduchšie!

Získajte do emailovej schránky praktické informácie z prírodnej starostlivosti o pokožku. 


Keď sa prihlásite na odber noviniek, spracovávame vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber noviniek súhaslíte so spracúvaním osobných údajov pre účely zasielania noviniek.